Deceased Auxiliary Bishops of Bombay
Auxiliary Bishop 
Longinus Gabriel Pereira
Titular Bishop of Vada
Date of Birth: 15th March 1911

Place of Birth: Bandra, Mumbai

Ordained Priest: 27th November 1938

Date of Death: 19th December 2004

APPOINTMENTS

5th May 1955 -  Appointed Auxiliary Bishop of Bombay and Titular Bishop of Vada

 

11th August 1955 - Ordained Titular Bishop of Vada

 

1959 to 1988 - Rector, Mount Mary Basilica, Bandra

 

13th December 1986 - Retired as Auxiliary Bishop of Bombay

 

Bishop Longinus Pereira was the longest-serving Rector of the Mount Mary Basilica in Bandra. He efficiently organised the celebrations of the Feast of the Nativity of Our Lady, despite the growing number of pilgrims. Bishop Longinus had the privilege of receiving both Pope St Paul VI and Pope St John Paul II who visited the Mount.

Auxiliary Bishop 
Ferdinand Joseph Fonseca
Titular Bishop of Aquae in Mauretania
Date of Birth: 2nd December 1925

Place of Birth: Umerkhadi, Mumbai

Parents: Jose and Julia Fonseca

Ordained Priest: 5th December 1954

Date of Death: 2nd October 2015

APPOINTMENTS

28th March 1980 - Appointed Auxiliary Bishop of Bombay and Titular Bishop of Aquae in Mauretania

 

29th June 1980 - Ordained Titular Bishop of Aquae in Mauretania

 

2nd December 2000 - Retired as Auxiliary Bishop of Bombay

 

As priest, Bishop Ferdinand Fonseca held many responsible roles including Director of the Sodality, the Legion of Mary, Alcoholics Anonymous. He was appointed Rector of St. Pius X College, Goregaon, when the Church was undergoing revolutionary changes in the wake of Vatican II. In 1972, he completed courses in Spirituality and Counselling at the Gregorian in Rome and Loyola University, Chicago. Bishop Ferdinand served the Archdiocese for 35 years as Bishop and 60 years as a priest.

Auxiliary Bishop
William Zephyrine Gomes
Titular Bishop of Aquae in Mauretania
Date of Birth: 26th August 1916

Place of Birth: Karachi

Ordained Priest: 22nd December 1941

Date of Death: 5th March 2004

APPOINTMENTS

18th March 1961 - Appointed Auxiliary Bishop of Bombay and Titular Bishop of Parlais

 

21st May 1961 - Ordained Titular Bishop of Parlais

 

12th June 1967 - Appointed Bishop of Poona

 

1st December 1976 - Resigned as Bishop of Poona

21, Nathalal Parekh Marg,
Mumbai 400 001

Tel: 022 2202 1093 | 022 22021193 | 022 22021293

Email: diocesebombay@gmail.com

Monday to Friday : 09:00 am to 01:00 pm

03:00 pm to 05:00 pm

Saturday : 09:00 am to 01:00 pm

Closed on Sundays and Public Holidays.

CONNECT WITH US
Download OUR APP
Google play.png
Apple store.png
© 2019 Archdiocese of Bombay